Depo Pergamon | Proje / El Proyecto
bergama, pergamo, pergamon, restauración, taller de restauración, campo de trabajo, universidad, estudiantes, experiencia, edificion antiguos, patrimonio, sociedad, gastronomía
534
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-534,page-parent,ajax_fade,page_not_loaded,,select-child-theme-ver-1.0.0,select-theme-ver-4.4.1,paspartu_enabled,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Tasarım Kararları ve Müdahaleler
Decisiones de Diseño e Intervenciones

Çatı Penceresi İmalatı

Yeni işlevi atölye olan mekanın daha iyi aydınlatılması için çatıda çatı pencereleri üretilecektir.

Çatı Onarımı

Tüm marsilya kiremitler sökülecek, çatı konstrüksiyonundaki artık kullanılmayacak durumdaki ahşap kiremit altı tahtaları ve ahşap aşıklar kaldırılacaktır.

Çatıdaki ana taşıyıcılardaki gözle görülen çürümüş uçlar değiştirilecektir. Aynı cins ve boyutlardaki ahşaplar ile çekmeye ve basınca çalışan elemanlar farklı geçme detaylarıyla birbirine birleştirilecektir.

Çatı makaslarının oturduğu çürüyen ahşap hatıl değiştirilecektir. Diğer çatı makas elemanlarının üzerindeki boyalar söküldükten sonra durum tespiti yerinde yapılacak; hasarlı kısımlar onarılacaktır.

Yeni çatı planına göre aşıklar yerleştirilecek, ısı ve su yalıtımı yapıldıktan sonra çatı özgüne uygun olarak alaturka kiremit ile kaplanacaktır.

Çatı Konstrüksiyon Düzenlemesi

Sonradan mekansallaşan hacimin çatısı; 3 makas ile taşınan, üçgen planlı bir beşik çatıdır. Söz konusu çatı yapıldığı dönemin teknolojisi ve imkanları doğrultusunda iyi çözülememiş, karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu noktada, 3 numaralı kirişin açısı değiştirilecek ve bırakma kirişi birbirine geçme detayı ve metal ankraj elemanları ile bağlanan 3 parça ahşaptan imal edilecektir. Makas askı sistem ile çalışacak, mertekler payandalar ile desteklenecektir.

4 numaralı makasın kırılan merteği aynı cins ve boyutta ahşap ile birleşme detayı A kullanılarak onarılacaktır.

Yine 2 parça olan bırakma kirişi birbirine Birleşme detayı B kullanarak birleştirilecek tek bir eleman gibi çalışabilecektir.

5 numaralı makas ise askı ve payandalar eklenerek güçlendirilecektir.

Islak Hacimler

Yapının yeni işlevi ve günümüz ihtiyaçları doğrultusunda yapının batı duvarında bir hat üzerinde konumlanan ıslak hacimler imal edilecektir. Yeni işlevi mutfak ve bar olan mekanlara mutfak tezgahı imal edilecektir.

Ahşap Konservasyonu

Birinci kat döşemesini taşıyan tüm ahşap kirişler, dikmeler ve yastıklar ile ahşap merdivendeki niteliksiz boya katmanları ısı tabancası yardımı ile kaldırılacak, yüzey zımparalandıktan sonra koruyucu kimyasallar uygulanan yüzeyler verniklenecektir. 1.kattaki tüm ahşap döşeme kaplamalarında hasarlı ahşaplar yenilenecek iyi durumda olanlar korunacaktır.

Taşıyıcılığını yitiren tüm ahşap elemanlar aynı cins ve boyutta ahşap ile yenilenecektir.

Döşemede Açıklıklar ile Düzenlenen Galeriler

Yapıya II. dönemde eklenen ahşap döşemeler bazı noktalarda yapının özgün pencerelerini kapatmaktır. Bu noktalarda döşeme bir bölümde kesilerek galeri boşluğu oluşturulacak, böylece yapının I. dönemindeki cephesi algılanabilecektir. Pencerelerin bulunduğu kısımda üst döşeme açılacak ve bu kısımda oturma elemanı üretilecektir.

Yeni İmalatlar

Birinci katta döşemede boşluk açılarak oluşturulan galerilere ahşap masa ve korkuluk, yenilenen çatıdan çıkan ahşaplar kullanılarak üretilecektir. Özgün ahşap merdivene yine ahşap bir yeni kol eklenerek zemin kattan Kafeterya mekanına ulaşım sağlanmıştır.

İki farklı hacimi, birinci katta birbirine bağlayan ahşap bir köprü imal edilecektir.

Sıva Raspası ve Derz Yenilemesi

Tüm kagir duvardaki muhdes sıvalar kaldırılacaktır. Duvar örgüsünde aşınması çok olup taşıyıcılığını yitiren taş veya tuğla elemanlar yenileriyle değiştirilecektir. Bozulan kısımlarda derz yenilemesi yapılacaktır. Yüzey koruyucu uygulanan duvar sıvasız bırakılacaktır.

Bitkilerden Arındırma

Duvar yüzeylerinde bulunan bitkiler ilaçlanarak soldurulacak daha sonra yüzeyden temizlenecektir. Derz yenilemesi yapılacaktır.

Temizleme ve Bütünleme

Cephede bulunan tüm özgün taş sövelerdeki yüzeysel kirlenme mikro kumlama yöntemi ile temizlenecektir.

Eksik parçaların olduğu kısımlar taş üzerine açılan deliklere epoksi yapıştırıcılar ile çelik lamalar yerleştirilecek, bu lamalara çelik armatürler monte edilecektir. Bu bağlantı üzerine önce kaba harç uygulanacak ardından profili hazırlanan söve ince harç ile tamamlanacaktır.

Metal Konservasyonu

Yapıda bulunan tüm metal elemanlar zaman içerisinde korozyona uğramıştır. Restorasyon sırasında bu elemanlardaki boya, pas ve kirler kimyasal yöntemle temizlenecek, antipas sürüldükten sonra yeniden boyanacaktır.

Yeniden Üretim

Cephede bulunan pencerelerin kaybolan metal kapakları, özgün olarak korunmuş  iç mekanda bulunan pencere kapağı esas alınarak yeniden üretilecektir.

Döşeme Katmanı Düzenlemesi

Doğal taş döşemeler numaralandırılarak kaldırılacak olup, üst kottan itibaren sırasıyla yapıştırma harcı, tesviye betonu, ısı yalıtımı ve buhar kesici şilte katmanları oluşturulacaktır. Taş döşemeler tekrar özgün kot ve numaralandırıldıkları özgün döşeme şeklinde yerine yerleştirilecektir.